Kamu ve kuruluşlar, özel şirketler tüm belgelerini arşivleyerek belli bir süre saklamak zorundadır. Kullanılması ve saklanmasına gerek kalmayan belgeler imha edilerek gereksiz yer kaplaması ve arşivi işgal etmemesi için imha edilmektedir. Kurumlarda arşivler düzenli bir şekilde saklanmalıdır.

Arşiv imha etmenin amacı yer darlığını engellemek, gereksiz belgelerle arşivi doldurmamaktır. Arşiv imha işlemine başlamadan önce yetkili kişilerden oluşan bir komisyon kurularak imha edilmesi gereken arşiv malzemeleri ve evrakların ayırımı yapılır. Bu komisyon imha edilecek her şeyi ayırdıktan sonra imha işlemi gerçekleştirilir.

Kâğıt imha ve evrak imha işlemi hamurlaştırılarak, kıyılarak ya da yakılarak yapılmaktadır. Bu konuda uygun donanım ve teçhizat gerekmektedir. Uygunsuz yapılan imha işlemi daha sonra sorunlara neden olabilir. Özel belgelerin ve bilgilerin başkalarının eline geçmesini önlemek amacı ile yapılan imha işlemi güvenli ve titizlikle yapılmalıdır. Bu nedenle hizmet veren firmanın güvenilirliği her zaman ön planda tutulmalıdır. Öncelikle kesin çözüm getirecek işinin ehli firmalardan hizmet almak sorunsuz bir şekilde hayatınıza devam etmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.guvenliimha.com © Copyright Makaleyi izinsiz kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.